Czy perfumy z okazji Dnia Kobiet są dobrym prezentem?

Symbol seksu XX wieku, Marilyn Monroe, zapytana kiedyś podczas jednego z wywiadów: „w czym pani sypia?”, odpowiedziała: „w Chanel No 5”.
My, kobiety, uwielbiamy bardzo dobre zapachy zamknięte w tych małych, ślicznych flakonikach…
Perfumy znanych marek powstawały przez długi czas i są nie tylko flakonikiem zawierającym różnorakie zapachy, ale też piękną historią ludzi, którzy je tworzyli. Takie perfumy tworzone są nawet przez kilka lat. Najważniejszą osoba w dobieraniu odpowiednich składników zapachowych jest tzw. Nos – osoba obdarzona niesamowitym, wrodzonym zmysłem węchu.
Taka osoba musi przestrzegać odpowiedniego, bardzo rygorystycznego trybu życia, ze względu na zagrożenie zakłócenia tak ważnego dla tej branży zmysłu. Nie może więc używać innych perfumowanych kosmetyków, jeść ostrych potraw. Ich czas pracy to tylko kilka godzin tygodniowo.
Niewiele jest osób na świecie, które są obdarzone takim talentem, że oprócz wspaniałego węchu mają również łatwość przewidywania efektu łączenia różnych zapachów.
Każda firma perfumeryjna czy dom mody chce osiągnąć ten jedyny, niepowtarzalny zapach, który będzie jego marką i zachwyci swym aromatem.
My też chcemy być wyjątkowe, też chcemy zachwycać i sprawia nam radość kiedy ktoś szepnie: „pięknie pachniesz…”.

Moje wrażenia z perfumerii w Kairze
Po raz pierwszy tak naprawdę pomyślałam o odpowiednim doborze perfum będąc w Kairze.
Jednym z punktów wycieczki była perfumeria. Wokół była masa różnych flakoniczków z olejkami a my siedzieliśmy na pufach i wdychaliśmy nanoszone na nasze ręce różnorakie zapachy…
Po chwili nie było już miejsca na rękach a mieszanka wszystkich poprzednich powodowała lekkie odurzenie i niemożność wybrania tego właściwego zapachu. Ceny też były kolosalne, ale zdecydowaliśmy się zakupić malutkie flakoniczki i wymieszać już w domu w odpowiedniej proporcji ze spirytusem. Ich zapach utrzymywał się bardzo długo i trzeba przyznać, że był uroczy.
Po latach pokusiłam się o wybór odpowiednich dla mojego ph skóry zapachu.

Jak dobrać idealne dla siebie perfumy?
Najlepiej oczywiście wybrać się do perfumerii i wąchać. Pamiętając przeżycia w Kairze wybierałam za każdym razem tylko ok. 5 zapachów, oczywiście nanosząc zapach na papierek. Dzisiaj w wielu sklepach jest przygotowany pojemnik z ziarnami kawy, której to wąchanie neutralizuje w dużej mierze poprzedni zapach. Ma to nam ułatwić wybór.
Trzeba pamiętać, że i tak ten zapach zmieni się w zetknięciu z naszą skórą.
W pierwszej kolejności sprawdzamy rodzinę zapachów. Mamy do wyboru wiele, mnie zauroczyły drzewno-orientalne. Szukałam więc i wybierałam zapachy z tej rodziny po czym, testując już na swojej skórze, zakupiłam próbki pięciu wybranych przeze mnie.
Przez kilka dni je sprawdzałam, bo prawdziwy, głęboki zapach jest odczuwalny dopiero po 20 minutach, a czasem nawet więcej.
Najciekawsze jest to, że dobrze dobrany dla swojej skóry zapach jest najczęściej odczuwalny przez wszystkich wokół, ale nie przez osobę, która je sobie zaaplikowała.
Na początku nie wiedząc o tym byłam przekonana, że po prostu te perfumy jakieś oszukane, bo króciutko pachną.

Jaka jest różnica między perfumami a wodą perfumowaną?
Określamy słowem „perfumy” wiele flakoniczków, a w rzeczywistości są to różne wersje zapachowe. Podział uzależniony jest od ilości i trwałości olejków zapachowych. Perfumy zawierają od 20-40% olejków i zwykle nie występują w atomizerach, tylko są wylewane z flakonów. Nawet 1 kropla wystarcza abyśmy pachniały przez cały dzień. Popularniejsze są wody perfumowane, zawierające 10-20% olejków. Są też wody toaletowe zawierające 5-10% olejków zapachowych, a wody kolońskie ok. 3%. Listę kończą mgiełki perfumowane – 1-3% olejków.

Dlaczego po 15 minutach zmienia się zapach?
Nasze perfumy to skład wielu olejków, stąd też na ich zapach składają się:

  • nuta głowy
  • nuta serca
  • nuta bazy.

Pierwsze czujemy na samym początku i są to lekkie zapachy cytrusowe.
Nuta serca obejmuje m.in. zapachy drzewne, kwiatowe, które utrzymują się kilka godzin.
Podstawą wybranego przez nas zapachu jest nuta bazy obejmująca zapachy
utrzymujące się bardzo mocno i długo. W ubraniach możemy je odczuwać nawet przez kilka miesięcy.

Czy używasz perfum z olejków pochodzących z Grasse?
Grasse to miejscowość we Francji uznawana za kolebkę francuskich perfum.
Grasse pachnie mimozą, jaśminem, różami, lawendą. Oto zapachy, które składają się na klimat tego miejsca. Jadąc latem do Grass będziemy wręcz odurzeni tymi zapachami, aromaty kwiatów są bardzo wyraziste i intensywne. Oczywiście wraz z nastaniem różnych pór roku, zmienia się również aromat Grasse” – wyjaśnia Nathalie Carratie-Faye, attache ds. kultury z Ambasady Francji.

Dla czytelników mojego bloga, którzy zapiszą się na newsletter (na dole strony) mam specjalny 10% rabat na zakup perfum z naturalnych francuskich olejków, w tym sklepie internetowym, w którym ja się zaopatruję

Podobało Ci się? Udostępnij
Facebook
Twitter
Pinterest
Email

Dodaj komentarz

zgłoszenie do konkursu