Który kolagen najlepszy na zmarszczki?

To pytanie zadaje sobie wiele osób, bo oferta kosmetyków zawierających w swoim składzie kolagen jest ogromna.
Chcemy wybrać najskuteczniejsze, ale czy wiemy jaka jest różnica między dostępnymi na rynku kolagenami i kosmetykami z kolagenem?
Postaram się przybliżyć ten temat.
Zagłębiając się w opisy składu kosmetyków możemy spotkać się z różnymi określeniami:
wieprzowy, roślinny, bydlęcy, hydrolizowany, zwierzęcy itd. Czy jednak mówi nam to cokolwiek o tym tak ważnym białku, które stanowi ok. 20% masy ciała człowieka?
W naszej skórze kolagen stanowi aż 70% białka skóry! Wraz z występującą z nim elastyną wpływają na sprężystość i jędrność skóry. Organizm od 25 roku życia produkuje coraz mniej kolagenu stąd też nasza skóra zaczyna się starzeć. Chcemy ten proces opóźnić dlatego staramy się wybierać jak najlepsze produkty do stosowania bezpośrednio na skórę, czy też wewnętrznie.

Kolagen zwierzęcy: pozyskiwany jest ze skór bydlęcych, wieprzowych podczas bardzo agresywnej obróbki chemicznej i/lub enzymatycznej, co powoduje znaczną degradację tego białka. Dodatkowo białko bydlęce może być nośnikiem zakaźnych białek, tzw. prionów. To z kolei może wywołać choroby również u człowieka, np. BSE (potocznie nazywaną chorobą wściekłych krów), albo chorobę Creutzfelda-Jacoba.
Na szczęście ryby nie mają zdolności tworzenia białek prionowych więc zdecydowanie wybieram kolagen ze skór rybich. Możesz go zakupić w tym sklepie.

Kolagen roślinny: substancja określana tym mianem to tak naprawdę wielocukry pochodzenia roślinnego, które na skórze powodują podobny efekt ściągnięcia jak kolagen zwierzęcy. Trzeba pamiętać o tym, że kolagen jest białkiem produkowanym przez zwierzęta, nie rośliny!

Kolagen hydrolizowany: to po prostu żelatyna. Przy obróbce wstępnej wykorzystywane są silne kwasy lub zasady, co niestety wpływa niekorzystnie na otrzymywany tą drogą kolagen.
Wykorzystywany jest tańszy surowiec, np. z kości. Tani dzięki temu hydrolizat kolagenu jest szeroko stosowany do produkcji kosmetyków, ale przez swoją budowę i uszczuplone przez agresywne działanie przy produkcji, jest przez to mniej wartościowy.

Mikrokolagen: tworzony jest w laboratoriach i modyfikowany przez dodanie cząsteczek tłuszczowych.

Kolagen liofilizowany: otrzymywany jest przez suszenie odpowiednią do tego metodą, w temperaturze niższej niż 0°C. przy obniżonym ciśnieniu.
Taki kolagen można znów uwodnić zachowując przy tym jego właściwości biologicznych.
Koszty liofilizacji są wysokie stąd cena kosmetyków czy suplementów kolagenowych jest zdecydowanie wyższa od produktów zawierających kolagen np. hydrolizowany.

Kolagen naturalny, hydrat: jest kolagenem natywnym, takim jak ten, który buduje nasze kości, stawy, skórę. Ze względu na swoją budowę (potrójna helisa) kolagen rozpada się w zetknięciu ze skórą na aminokwasy i peptydy. Zawiera kwas mlekowy, który ułatwia składnikom wnikanie w w skórę. Udokumentowane badania potwierdzają znaczne ujędrnienie skóry i duże spłycenie zmarszczek dzięki zastosowaniu tego kolagenu.
Przy otrzymywaniu kolagenu hydratu ze skór tołpygi – ryby słodkowodnej, nie stosuje się szkodliwych dla białka substancji chemicznych ani wysokiej temperatury.
Ten niezwykły kolagen naturalny hydrat stymuluje fibroblasty (komórki tkanki łącznej w naszej skórze) do produkcji własnego kolagenu.

Sklep internetowy, w którym możesz kupić ten właśnie kolagen hydrat, kosmetyki kolagenowe oraz suplementy kolagenowe: na stawy i na skórę. Zapraszam.

Podobało Ci się? Udostępnij
Facebook
Twitter
Pinterest
Email

Dodaj komentarz

zgłoszenie do konkursu