Trądzik – przyczyny, rodzaje i pielęgnacja

Wśród chorób łojotokowych skóry chyba najczęstszym jest trądzik pospolity. Nie dotyczy on wyłącznie osób młodych, w okresie dojrzewania, ale również zdarza się wśród osób 30+. Najczęściej zauważamy u nastolatków, bo dotyka on aż 75% osób w tym właśnie wieku. Pierwszymi objawami są zaskórniki, które potem przekształcają się w często duże i liczne krosty, grudki.

Przyczyny powstawania trądziku

Gruczoły łojowe wydzielają nadmierną ilość sebum, czyli łoju w skład którego wchodzą wolne kwasy tłuszczowe, cholesterol i woski. Związane to jest z poziomem hormonów płciowych.
Kolejnymi przyczynami mogą być również nadmierne rogowacenie ujść mieszków włosowych oraz flora bakteryjna na powierzchni skóry.

Co wpływa na pogłębianie się trądziku?

Najczęściej jest to stres, również oksydacyjny, który najszybciej zaburza równowagę hormonalną.
Po okresie letnim również możemy zauważyć zwiększone zmiany trądzikowe. Wynika to z częstszego przebywania na słońcu i mocnym przez to nagrzewaniu skóry.
Wypryski nasilają się też podczas cyklu miesiączkowego jak i przy nieodpowiedniej diecie (cukier, tłuszcze nasycone, fast-foody).

Najczęściej występujące rodzaje trądziku i odpowiednia pielęgnacja skóry

 1. Najlżejszą postacią jest trądzik zaskórnikowy.
  Na twarzy widoczne są czarne grudki, otwarte zaskórniki – to utlenione białko keratyna. Można je usunąć oczyszczając skórę, ale WYŁĄCZNIE w gabinecie kosmetycznym, bo niefachowe usuwanie spowoduje rozprzestrzenienie się trądziku na całej skórze. Przy zaskórnikach zamkniętych skóra również wymaga oczyszczenia mechanicznego przez specjalistę, który dodatkowo musi dokonać nakłucia takiego zaskórnika igłą.
 2. Trądzik grudkowo – krostkowy.
  Występowanie tego rodzaju trądziku świadczy o stanie zapalnym skóry. Po nim też występują wyraźne przebarwienia pozapalne na skórze.
  Pamiętać należy, że przy pielęgnacji skóry w tym rodzaju trądziku nie używamy peelingów ziarnistych.
 3. Trądzik guzkowo – cystowy, przy którym w guzkach znajduje się ropna wydzielina. Po takim trądziku zostają na twarzy głębokie blizny.
 4. Trądzik piorunujący, przy którym pojawiają się również objawy ogólne stanów zapalnych, jak np. podwyższone OB, podwyższona temperatura i wiele innych.

Pielęgnacja skóry dotkniętej trądzikiem

Pielęgnacja powinna obejmować

 • dokładne umycie rąk przed rozpoczęciem pielęgnacji twarzy
 • dokładne oczyszczanie martwych komórek i resztek łoju
 • peelingowanie (jedynie przy trądziku zaskórnikowym dopuszczalny jest peeling ziarnisty, przy pozostałych NIE, natomiast można delikatnie enzymatyczny)
 • tonizowanie
 • twarz osuszamy papierowym ręcznikiem

Do pielęgnacji należy używać właściwych, bardzo delikatnych kosmetyków. Szczególnie polecam:

 • żel kolagenowy do mycia twarzy
 • tonik regulujący (dermokosmetyk)
 • peeling kolagenowy, najlepiej enzymatyczny
 • kolagen naturalny Platinum
 • dermokosmetyczny krem na dzień i na noc.

Na czym polega leczenie trądziku?

Należy pamiętać, że trwa ono długo i spektakularne efekty mogą być nawet po kilku miesiącach, dlatego wymaga to cierpliwości i dokładnego trzymania się odpowiednich zasad, a przede wszystkim:
stosowanie właściwych kremów, żeli, suplementów, które pomagają w pozbyciu się zmian na skórze, a więc zawierających: cynk, alantoinę, propolis, nadtlenek benzoilu, witaminę A. Wskazana suplementacja witamin: A, B i D.
O doborze właściwych leków/antybiotyków decyduje lekarz prowadzący w zależności od zaawansowania problemu.
Z kolei w gabinecie kosmetycznym, pod okiem doświadczonego kosmetologa na słabsze odmiany trądziku duże zastosowanie mają kwasy, np. kwas salicylowy (raczej unikać w lecie), azelainowy, migdałowy, pirogronowy.

Twój osobisty donosiciel

Chcesz być na bieżąco z nowościami i otrzymać autorski ebook? Zapisz się na nasz newsletter już teraz, a podziękuję Ci wyjątkowym prezentem!